Zmywarki

Ciekawe ile osób z nas zna historię tak prozaicznego sprzętu kuchennego jakim jest zmywarka kuchenna. Ja na przykład do tej pory żyłem w nieświadomości.

Człowiek z natury jest wygodnym stworzeniem i od zawsze starał się aby jego praca sprawiała mu jak najmniej wysiłku, i tak również było w przypadku niewdzięcznego zajęcie jakim jest zmywanie naczyń. Już w roku 1850 powstało pierwsze urządzenie mechaniczne, którego zadaniem miało być wyręczenie człowieka przy zmywaniu. Pierwszym „wygodnickim” był Joel Houghton.

Około 30 lat później młoda kobieta wymyśliła inna wersję zmywarki kuchennej, stało się z bardzo prozaicznego powodu, otóż jej służąca miała tendencję do tłuczenie porcelany podczas zmywania naczyń. Te zmywarki wolnostojące były napędzane siłą rąk, jednak w znaczny sposób ograniczyły rolę człowieka w tym procesie zmywania.

Zmywarka zbliżona do współczesnej, podłączona do sieci wodociągowej pojawiła się w zeszłym stuleciu, minęło od tego czasu niecałe 100 lat. Wówczas znajdowały się głównie w dużych przedsiębiorstwach, nie było mowy o wykorzystaniu jej w domowym zaciszu. W domach prywatnych zaczęły się pojawiać w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Dzisiaj zmywarka jest często urządzeniem niezbędnym, bez którego duża część z nas nie wyobraża sobie pracy w kuchni. Pojawiły się zmywarki do zabudowy, które przestały szpecić pięknie wykończonej kuchni.