Zawód prawnika

Wiele młodych osób zastanawiając się nad wyborem swojego przyszłego zawodu pod uwagę bierze studia na kierunkach prawniczych. Czy to naprawdę taki dobry zawód? Czy prawnik zarabia tak dużo? Właściwie trudno znaleźć dane mówiące o wysokości zarobków prawników, ale oglądając filmy za równo Polskie jak i rodem z Hollywood możemy odnieść wrażenie, że to jeden z najbardziej popłatnych zawodów na świecie.

Każdy przyszły student zastanawia się nad tym czy opłaca się inwestować te kilka lat w trudne bądź co bądź studia. Czy będziemy zadowoleni? Przeszukując Internet i szukając wysokości dochodów prawników znalazłem takie oto dane. Osoba zatrudniona na stanowisku sekretarza sądowego zarabia 1100 zł miesięcznie, prawnik pracujący w administracji publicznej trochę ponad 1350 zł. Więc gdzie te kokosy? Tutaj: przeciętny notariusz zarabia około dwudziestu tysięcy złotych a komornik 45.000 złotych!!! Z takiej perspektywy studia wydają się opłacalne. Podobnie zarabia prawnik w renomowanej kancelarii prawnej z Warszawy. Oczywiście studia prawnicze nie są łatwe – a do tego także trwają znacznie dłużej niż wiadome wszystkim pięć lat na uniwersytecie.

Po uzyskaniu dyplomu należy przystąpić do aplikacji – co wymaga praktyki pod okiem adwokata oraz oczywiście dalszej nauki zakończonej niełatwym egzaminem. Oczywiście biorąc pod uwagę profity jakie daje nam ten zawód – warto jeżeli oczywiście mamy odpowiednie możliwości go rozważyć. Warto także jak już uda się ukończyć studia, zdać aplikację poszukać sobie odpowiedniego miejsca w naszej okolicy na prowadzenie praktyki. Jeżeli mieszkamy w woj. pomorskim – może być to duże miasto takie jak np. Gdynia Gdańsk czy Sopot lub mniejsze – Wejherowo. Tutaj należy także oczywiście zadbać o odpowiednią reklamę i promocję- np by na hasło dobry adwokat w Wejherowie potencjalni klienci bez problemu mogli nas odszukać.

Dodaj komentarz