Trzy wieki stali

W ostatnich dwudziestu latach budownictwo – szczególnie to przemysłowe przeżyło ogromne przeobrażenie. De facto w zapomnienie poszły używane w poprzednich dziesięcioleciach ciężkie materiały – betony, cegły i pustaki.

Zastąpiła je wszechobecna stal. Potocznie wiekiem stali nazywa się XIX wiek- XX- to wiek elektroniki, komputerów informatyki i technologii mikroprzewodnikowej. Dla mnie jednak – zarówno XIX , XX jak i XXI jest wiekiem stali. By się o tym przekonać wystarczy wyjrzeć przez okno czy przejść się ulicą. I choć budownictwo indywidualne cały czas pełnymi garściami korzysta z ciężkich technologii to i tutaj nowe domy- budowane w technologii szkieletowej spotkać można na każdym kroku. W temacie zaś budownictwa przemysłowego nie mamy żadnej wątpliwości. Podstawowym materiałem z całą pewnością stała się stal i wyroby z niej wytwarzane. Podstawą każdego marketu, hali przemysłowej – magazynowej czy produkcyjnej jest konstrukcja stalowa. Dach i ściany – także wykonane są z blach stalowych.

Dla okładzin elewacyjnych wykorzystuje się blachy profilowane – trapezowe czy sinusoidalne bądź też płyty warstwowe z rdzeniem z poliuretanu, styropianu czy wełny mineralnej. Dachy to także – blachy trapezowe konstrukcyjne lub wspomniane wcześniej płyty warstwowe. Wszystkie te materiały okładzinowe produkowane są z blach powlekanych – ocynkowanych i dodatkowo zabezpieczonych powłokami organicznymi. Lekka obudowa ma wiele przewag nad tradycyjnymi sposobami budowania. Wymienić możemy tutaj lekkość konstrukcji stalowej, dużą rozpiętość hal stalowych bez potrzeby dodatkowych podpór czy też możliwości adaptacyjne takich budynków. Dobrze wykonane obróbki blacharskie sprawiają, że taki obiekt jest nie tylko estetyczny ale po prostu może się podobać. Wszystkie te zalety sprawiają, że to właśnie ta technologia wybierana jest przez inwestorów przy wznoszeniu nowych budynków.

Dodaj komentarz