Przetrenowanie w kulturystyce – przyczyny i objawy.

Każdy aktywnie trenujący kulturysta czy fitneska wie, że aby zmusić nasze mięśnie do wzrostu ich masy musimy je obciążać do granic możliwości. Jest to konieczne, ale musimy być bardzo ostrożni aby nie przekroczyć granicy… przetrenowania! Jeżeli na siłowni będziemy dawać z siebie wszystko – bardzo dobrze, jeżeli jednak będzie to trwać zbyt długo – może się to dla nas skończyć fatalnie. Pamiętajmy o zasadach związanych z makrocyklami treningowymi i stopniowaniu obciążenia, która mówi, że aby wzbudzić wzrost mięśni, musimy je zmusić do większej pracy niż wcześniej. Kiedy mięśnie się zaadaptują, znowu zwiększamy obciążenie itd… – tak osiągamy postęp w budowie masy. Musimy jednak znaleźć sposób pogodzenia treningu kulturystycznego z koniecznością regeneracji mięśni, wypoczynku, diety i suplementacji.

A co jeżeli będziemy ćwiczyć za ciężko, za często i za mocno? Na pewno zmniejszy się nasza wydolność, a w konsekwencji możemy poważnie nadszarpnąć własne zdrowie. Wówczas nie pozostaje nic innego jak zakończenie na kilku miesięcy treningu. Ale przecież jest to rozwiązanie, które zniszczy cały nasz trud przygotowań do sezonu. Jeżeli przymierzamy się do kariery zawodowego kulturysty – to będzie katastrofa…

Stres w sporach siłowych, fitness i kulturystyce możemy podzielić na dwa rodzaje :

  • Przeciążenie – przy którym pojawiają się objawy zarówno ze strony fizycznej jak i psychicznej. Poziom wydolności naszych mięśni zmniejsza się chwilowo i po zaledwie kilku dniach regeneracji i odpoczynku wszystko wraca do normy. Jeżeli nawet określenie ‚przeciążenie’ kojarzy się nam z trwałym urazem, który powstał na skutek przeciążenia mięśni na siłowni – to rzeczywiście ma to miejsce tylko wówczas gdy wykonujemy ćwiczenia ciężarem nie dostosowanym do naszych aktualnych możliwości, stosujemy zbyt zaawansowane metod treningowe, zbyt dużą liczbę serii i powtórzeń. Jeżeli przeciążenie wymknie się nam spod kontroli, może w ostateczności przejść w stan przewlekły czyli przetrenowanie.
  • Przetrenowanie – wydajność naszych mięśni i ich wydolność zostaje znacznie i trwale ograniczona. Powodem jest trwający przez długi okres czasu i nawarstwiający się treningowy stres kulturystyczny. W takim stanie regeneracja mięśni może trwać kilkanaście tygodni, czyli mamy gwarantowaną dłuższą przerwę od kulturystyki.

Rady dla tych, którzy stwierdzą że są przetrenowani :

  • – siedem dni aktywnego wypoczynku, czyli 60-90 min dziennie na gry zespołowe (koszykówka, siatkówka) ale z umiarem.
  • – absolutny zakaz ćwiczeń siłowych, wykonujemy do 30 min dziennie ogólnorozwojowej gimnastyki, aby tylko utrzymać obciążanie mięśni.
  • – każdy posiłek powinien zawierać proteiny, a kaloryczność powinna być rozplanowana na pięć do siedmiu posiłków.
Dodaj komentarz