Rynek e-commerce w Polsce

W Polsce wartość rynku e-commerce nieprzerwanie od kilku lat bije kolejne rekordy wzrostu. Badania wykonane przez Interactive Advertising Bureau Polska wykazują, iż w całym 2006 roku liczba sklepów internetowych wzrosła o 30%. W liczbach bezwzględnych jest to ponad 2000 sklepów internetowych, z czego prawie połowa funkcjonuje tylko w Internecie. Dużym powodzeniem od lat cieszy się tą drogą sprzedaż książek, płyt CD. Ale ostatnio silnie promowana w Internecie bielizna damska oraz inne produkty przeznaczone zwłaszcza dla kobiet cieszą się również sporym powodzeniem.
Wszystko to ma swoje odzwierciedlenie w obrotach e-sklepów, jakie miały miejsce w ubiegłym roku, bowiem wzrosły one aż o 60% tj. z 1,55 mld zł do aż 2,5 mld zł. Jeżeli natomiast uwzględnić jeszcze platformy aukcyjne to obroty całego sektora e-commerce zwiększyły się z 3,1 mld zł w roku 2005 do 5 mld zł w roku 2006. Przykładowo potentat w tej branży platforma Allegro w 2006 r. wykazała wzrost transakcji w porównaniu z rokiem 2005 o prawie 1 mld zł. W ujęciu rocznym wartość transakcji zawartych na Allegro w 2006 r. wzrosła aż o 2/3. Natomiast obroty kolejnych dwóch serwisów, do jakich zalicza się Świstak.pl oraz eBay.pl łącznie można oszacować na 600-700 tyś.
Generalnie najczęściej na zakupy on-line decydują się mężczyźni niż kobiety, należący do przedziału wiekowego 25 – 34 lat, którzy są przy tym dobrze wykształceni oraz dobrze zarabiający tj. powyżej 3 tyś netto miesięcznie. Jednakże pojawiają się już pewne symptomy świadczące o zmienianiu się tego trendu. Przykładowo w porównaniu do roku 2005, w roku 2006 zwiększyła się nieznacznie (z 36% do 39%) liczba kobiet, które były klientami w sklepach internetowych oraz na aukcjach. Nic dziwnego, gdyż zwłaszcza aukcje pełne są różnorodnej oferty dla tej grupy konsumentów, jak chociażby biustonosze, stringi, gorsety itp.

Dodaj komentarz