Obudowa dachu stromego a ekologia

Warto tu wspomnieć o jeszcze jednym niekonwencjonalnym wykorzystaniu połaci dachowej – o „zielonym dachu”. Wprawdzie progiem jego zastosowania jest granica maksimum 30°C nachylenia, lecz sama idea sprawdzona w dachu płaskim warta jest propagowania.

Każdy obiekt w większym lub mniejszym stopniu negatywnie ingeruje w środowisko naturalne. W ostatnich latach podejmuje się próby zminimalizowania tego wpływu. Znaczącą rolę odgrywa tutaj budownictwo energooszczędne. Energodomy to możliwość ograniczenia zużycia energii na każdym etapie procesu inwestycyjnego, a przede wszystkim w eksploatacji. Obudowa dachu stromego odgrywa w tym decydującą rolę. Przez dachy „ucieka”, w zależności od wysokości budynku, do 50 % ciepła. Dobrze izolowany dach, termicznie i wiatrowo, to „zielona zasada” budowania. Powoduje ona zmniejszenie zapotrzebowania na energię, co przekłada się na zmniejszenie emisji CO2 i SO2 do środowiska.

Temu celowi służy również wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, w transferze których rola dachu jest bezsporna. Wspomniane wcześniej „zielone dachy”, oprócz zalet energooszczędnych, zwiększają produkcję tlenu i absorbują CO2. W specyficznych warunkach technologicznych (uciążliwej dla otoczenia produkcji), dach przejmuje część roli ochronnej, podobnie jak inne przegrody zewnętrzne. Może stanowić ekran akustyczny dla „głośnej” technologii.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *