Montaż wkładu kominowego

W dobie nowoczesnych pieców na paliwa gazowe, płynne i stałe, tradycyjny komin ceramiczny z cegły nie zdaje juz egzaminu. W nowo powstającym budynku to nie problem, ale co zrobić gdy potrzebna jest modernizacja istniejącego szybu kominowego? Jedynym rozwiązaniem jest montaż wkładu kominowego ze stali szlachetnej.

Stare systemy odprowadzania spalin z kotłów na paliwo stałe(zazwyczaj w postaci komina ceramicznego lub betonowego) nie zdają egzaminu. Niska temperatura spalin w nowoczesnych kotłach powoduje że zawarte w spalinach substancje żrące wykraplają się na ściankach komina. Cegła nasiąka tym kondensatem i w krótkim czasie w pomieszczeniach mieszkalnych przylegających do komina pojawiają się plamy, o nieprzyjemnym zapachu sadzy.

Nowoczesne systemy kominowe, wykonane ze stali kwasoodpornych i żaroodpornych, są wytrzymałe na działanie kondensatu, dzięki czemu zapobiegają powstaniu wyżej opisanego zjawiska.

Ponieważ do już istniejących kominów, istnieje tylko możliwość montażu wkładu kominowego ze stali, nim się właśnie w tym tekście zajmiemy.

W zależności od tego z jakiego pieca ma odprowadzać spaliny, należy dobrać odpowiedni rodzaj wkładu.

Dla pieców gazowych, czy na olej opałowy(przepracowany) należy zainstalować wkład o przekroju okrągłym ze stali kwasoodpornej. Piec gazowy wytwarza spaliny w których większość tworzy woda. Niewielki procent składników agresywnych w składzie kondensatu sprawia ,że w ich przypadku dobrze sprawuje się każdy rodzaj stali kwasoodpornej. Do takich pieców nie ma potrzeby stosowania stali 144.04.

Piece opalane miałem i ekogroszek są znacznie bardziej problematyczne. W składzie znajdujemy duże ilości zawiązków siarki, które powodują przyspieszoną korozję. Wkład kominowy który ma pracować w takich warunkach powinien być wykonany ze stali o gatunku 144.04, czyli specjalnej stali „kominowej”, z dodatkiem molibdenu. Molibden zwiększa znacznie wytrzymałość na korozję kwasową stali. Minimalna grubość blachy z której wykonany powinien być taki wkład kominowy to 0,6 mm lub 0.8 mm.

Spaliny z nowoczesnego kotła na węgiel, miał czy ekogroszek mają temperaturę spalin nie przekraczającą 300 stopni, więc zastosowanie stali żaroodpornej jest tu zbędne. W przypadku gdy chcemy zwiększyć wytrzymałość wkładu należy zastosować grubszą blachę: 0,8 mm.

Przy wkładach montowanych do kotłów na drewno, oraz do kominków zasadne jest zastosowanie wkładu ze stali żaroodpornej.
Nowe generacje pieców na drewno, mają coraz lepszą sprawność i coraz chłodniejsze spaliny, więc rodzaj stali użytej do wkładu powinien być dobierany indywidualnie w zależności od parametrów pracy pieca.

Dodaj komentarz