Leczenie uzależnień

Leczenie uzależnień – jak wygląda w praktyce? jakie są rokowania? Pomoc osobom uzależnionym jest bardzo trudna, długotrwała i żmudna. Niejednokrotnie trzeba wracać do punktu wyjścia.

Wbrew oczekiwaniom wszystkich zainteresowanych (a szczególnie najbliższej rodziny) leczenie uzależnień nie przynosi natychmiastowych efektów. Bardzo często osoba chora przechodzi wiele terapii, które i tak w ostatecznym rozrachunku prowadzą do jednego: ponownego sięgnięcia po używkę. Proces ten może trwać kilka, kilkanaście  nawet kilkadziesiąt lat. Jest to niestety naturalna kolej rzeczy, a ci wszyscy, którzy uważają, że leczenie uzależnień odniesie natychmiastowy skutek, są w wielkim błędzie. Chory musi bowiem „sięgnąć dna” i przyznać się sam przed sobą, że jest osobą uzależnioną i że sam nie jest w stanie sobie poradzić.

Nawet kiedy zacznie uczęszczać na terapię lub mitingi Anonimowych Alkoholików, będą się zdarzać nawroty picia alkoholu czy zażywania narkotyków. Oczywiście, przerwy między kolejnymi sięgnięciami po używki będą coraz dłuższe. Nie zmienia to jednak faktu, że leczenie uzależnień nie przynosi zadawalających i skutecznych efektów z dnia na dzień. Wręcz przeciwnie, osoby uzależnionej nigdy nie uda się wyleczyć, można jedynie próbować zmienić jej dotychczasowe postępowanie i zaleczyć alkoholizm lub narkomanię.