Klimatyzator w obiekcie zabytkowym

W takich miastach jak Kraków czy Wrocław, spora ilość biur mieści się w starych obiektach kamienicznych, które uznane są przez Wydział Architektury miasta za zabytkowe. W takiej sytuacji wyposażenie biura w klimatyzację stanowi niekiedy problem, bowiem nie ma takiej możliwości aby zamontować na elewacji budynku jednostki klimatyzacyjnej.

Na szczęście najnowsza technologia w zakresie klimatyzacji pozwala na zakup urządzeń, które można zastosować mimo takich ograniczeń. Do wyboru mamy dwie technologie. Klimatyzatory przenośne, oraz takie, które nie wymagają jednostki zewnętrznej. Wersje przenośne są znacznie tańsze oraz dość wygodne, można je bowiem dowolnie ustawiać w pomieszczeniu, a w razie potrzeby, również przemieszczać w obrębie całego biura.

Mają jednak dość niską wydajność, a dźwięki wydawane podczas pracy, mogą być przeszkadzające dla pracowników. Wersje urządzeń bez jednostki zewnętrznej, to na przykład klimatyzator HP, którego montaż jest tani i mało pracochłonny, a jedynym dowodem na istnienie klimatyzacji w obiekcie są wystające z elewacji dwie niewielkie kratki wentylacyjne. Nie ma więc przeszkód aby przy zastosowaniu tego modelu, klimatyzacja obecna była również w budynkach zabytkowych.

Dodaj komentarz