Aranżacja okien – często popełniane błędy

Udana aranżacja okna to taka, która spełnia szereg warunków. Trzeba przede wszystkim pamiętać o dostosowaniu jej do stylistyki danego pomieszczenia przy jednoczesnym uwzględnieniu indywidualnych preferencji. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać, czego rezultatem jest popełnianie wielu błędów. Oto niektóre spośród nich.

Nieodpowiedni materiał

roletyJednym z najczęściej popełnianych grzechów jest niewłaściwy dobór pod kątem potrzeb pokoju dziennego materiałów, z jakich są wykonane osłony. Przeważnie są one zbyt ciemne, w związku z czym zaciemniają pomieszczenie. Tymczasem w salonie powinno być raczej jasno, ważne jest zatem odpowiednie rozproszenie światła. Zdecydowanie najlepiej sprawdzają się tutaj tkaniny transparentne, które nie zaciemniają całkowicie pomieszczenia i tworzą w nich przyjemną, przytulną atmosferę. I dla odmiany w sypialniach popełniany jest odwrotny błąd – osłony przepuszczają zbyt dużo światła, podczas gdy powinny spełniać funkcję zaciemniającą. W sypialni ważne jest to, by stworzyć klimat sprzyjający wypoczynkowi i relaksowi.

Brak spójności stylistycznej

Urządzając mieszkanie czy dom, trzeba pamiętać o tym, by wszystkie elementy wyposażenia współgrały ze sobą tworząc spójną, harmonijną całość. W praktyce zaś mieszanka różnych stylów jest czymś na porządku dziennym. Surowe i najtańsze rolety okienne w tradycyjnych wnętrzach, bogato zdobione firany w pomieszczeniach minimalistycznych itp. – takie stylistyczne zgrzyty nienależną niestety do rzadkości. Niejednokrotnie też przy tej okazji nie zostaje zachowana zasada równowagi, więc np. z masywnymi meblami zestawiane są ciężkie zasłony. w rezultacie pomieszczenie sprawia wrażenie przytaczającego.
Ponadto dla wielu osób zakup osłon okiennych to okazja ku temu, by zaoszczędzić parę przysłowiowych groszy. Najczęściej odbywa się to kosztem jakości. Trudno wymagać od takich osłon, by były i praktyczne, i ładne. Są bardziej podatne na zabrudzenia i uszkodzenia, a po jednym praniu zwykle przypominają ścierkę do podłogi. Nie opłaca się zatem oszczędzać na jakości – porządne osłony to inwestycja długoterminowa.